Preaload Image

Project Expo’19   

Physical Project (Junior)

Position Project Name Institution Participant
1st Green hot bag and Solar Stove Monipur Hgh School and College 1.Raiyyan Zabir

2.Md Arafat Islam

3.Fateh Tus

Saad

2nd 24 Hours Productivity Bright School and College 1.Sumiya Jannat

2.Umma Suriya

3rd Green Earth KPB School and College 1.Saifuddin(Saif)

2.Abu Yousuf Rezoan

Physical Project (senior)

Position Project Name Institution Participant
1st Electrical vehicle Notre Dame College 1.Sharar Ahmed

2.Mahinur Rashid

3.SM Shabbir Alam

2nd Gas leakage Security System Notre Dame College 1.Sidratul Hashin

 

3rd Self-sufficient power plant Birshreshtha Noor Mohammad Public School and College 1.Ma-Huan Sheikh Meem

2.Shanjidul Islam Shuvo

3.Shahriar Nur Dhrubo

Biological Project (Junior)

Position Project Name Institution Participant
1st Eco Friendly Modern City Adamjee Cant. Public School and College 1.Mahe Siddique

2.Abdulah Arham Sifat

3.MD. Arif Hasan

2nd. Chain Energy from CO2 Monipur HIgh School and College 1.Shihabul Islam Mazi

2.Ashfaqul Hasan

3.Md Arif Hasan

3rd The Lifestone Bright School and College 1.Rahat Mostafa

2.Shihab Uddin

3.Sayed Safiullah

Biological Project (Senior)

Position Project Name Institution Participant
1st MULTIPORPOUSE green House System Dhaka Residential Model College 1.Rahit Kumar Dey

2.Hamidur Rahman Sabbir

3.Abrar Jahin Nihal

2nd Producing oil from burning polythene Dr Mahabubur Rahman Mollah College 1.Md Monam Shahriar

2.Md Mahmudul Hasan

3. Md Rakibul Hasan

3rd Fuel, Carbon Block, Inflammable Gas Recycle From Polythene Jatir Jonok Bongobondhu Sheikh Mujibur Rahman College 1.Ambia Sultana

2.Mili

 

IT Project (junior)

Position Project Name Institution Participant
1st Emcees Birshreshtha Noor Mohammad Public School and College 1.Md Rafid Hossain Oddre

2.Ashrar Adib

2nd Project For Blinds Adamjee Cant. Public School and College 1.Mojammal Hossain Rakib

2.Md Yasin Arafat

3rd Vacuum Cleaner KPB School and College 1.Semanto

2.Jahin

IT Project (Senior)

Position Project Name Institution Participant
1st Smart City Uttara High School and College 1.Shamsul Hasan Sifat

2.Riyadul Islam

Doctor for all Notre Dame College 1.Sotirtho Saha

2.Salek Bin Hossain

2nd Underground Cable Fault Indicator Dhaka Imperial College 1.Najmul Sheikh

2.Reshwan Ahmed     Rushad

3rd Women Safety System Dhaka Cant. Girls’ Public College 1.Nowshin Azad

2.Afnan Hayath Nuha

Sciency Artishia ’19   

Wall Magazine (junior)

Position Project Name Institution Participant
1st Dark Matter and Dark Energy Nirjhor Cantonment Public School & College 1.Abid Hassan

2.Farhan Labib

2nd Rare Diseases Bright School and College 1.Sabrina Islam Efa

2.Jannatun Siddika

3.Fatema Ahmed

3rd Biotechnology BIAM Model School 1.Kunjo Kabir

2.Ahnaf Tazwar

 

Wall Magazine (Senior)

Position Project Name Institution Participant
1st Nuclear Power Plant Ideal School and College 1.Noshin Tabassum

2.Fahima Mustafa

2nd Impact of Microcosm Bright School and College 1.Sadiaul Mim

2.Anika Tabassum

3.Fatema Akter Orin

2nd Dengue VNC 1.Anika Mubashshira

2.Sumaiya Alam Esha

3rd Dengue Virus and it’s prevention

 

Central Women’s College 1.Namira Armin

2.Tasmiya Rafa

3.Labiba Ananya

Scrap-Book Competition

Position Project Name Institution Participant
1st The Scientific Method Milestone College 1.Shadman Alam

2.Zarif Ahsan

2nd

 

Pollination South Point School and College 1.Zarin Tabassum Labonno

2.Zubayer Anjum Aryan

3rd Bangabandhu Sheikh Mujibur Rahman BN  Cllege, Dhaka Shejutee Tabassum Shreya

Digital Poster Designing

Position Participant Institution
1st Taslim Hossain Mohammadpur Preparatory School & College
2nd Nahian Tabassum Ideal School & College
3rd Muntasir Aurin Notre Dame College

Scholar Hunt ’19

Olympiad Junior (Class VII-VIII)

Position Participant Institution
1st Anisur Rahman Shibly KPBSC
2nd Md Ismail Hossain Uttara High School & College
3rd Pinat Tasnim Ideal School & College

Olympiad Senior (Class IX-X)

Position Participant Institution
1st Sujosh nag St. Gregory’s School
2nd 1.Shamsul Haque Sami

2.Md Abrar Tahmid

1.AK High School

2.BN Colege

3rd 1.Tahmid Khan

2.Md Ashraful Islam Fahim

3.Ashfique Byezid

1.Uttara High School

2.Dhaka Shiksha Board Laboratory School

3.MUBC

Olympiad College (Class XI-XII)

Position Participant Institution
1st Anik Saha Notre Dame College
2nd 1.HM Shadman Tabib

2.Partha Sarahi Sarker

Notre Dame College
3rd Abrar Zahin Raihan Notre Dame College

IQ Test

Position Participant Institution
1st Saleh Mahmud Tanim Notre Dame College
2nd Md.Mubin Islam Alif Notre Dame College
3rd ShuvodipDey Notre Dame College

SUDOKU

Position Participant Institution
1st Ajmain Notre Dame College
2nd SusmitAcharjee Notre Dame College
3rd JubairHasan Notre Dame College

Sci-Fi Story Writing

Position Participant Institution
1st Pream Paul Notre Dame College
2nd Maiyasha Yalam Sporsho BAF Shaheen College
3rd Shazeea Ahmed BN College

PUBLIC QUIZ

Position Participant Institution
1st Md. Anikuzzaman Nirjhorcant.Public School & College
2nd Anika Mubashshira Viqarunnisa Noon School & College
3rd Mithila Monipur High School & College

 Real Life Problem Solving

Position Participant Institution
1st Md.ShahedHossain Notre Dame College
2nd Tuba Tasbita Viqarunnisa Noon School & College
3rd ZafrinZamanMithila Mohammadpur Preparatory

School & College

Architectural Model

Position Participant Institution
1st Md.Raiyan Bhuiyan Abid Notre Dame College
2nd Mahpara Momo Maisha Rajuk Uttara Model College
3rd HRM Rafsan Amin Uttara High School & College

TechCon ’19

Line Following Robot

Position                           Institution           Participant
1st Notre Dame College 1. Jabed Ahmed Deedan

2. Rameen Mehran

2nd St. Gregory’s High School & College 1. Md. Nasif Chowdhury
3rd Notre Dame College 1. Md.Hamidur Rahman

2. Nazib Abrar

Self-made Car Racing

Position Institution Participant
1st Dhaka Residential Model College 1. Ahmed Shahriar

2. Ehtashamul Haque Sonny

3. Iftakhar Hossain

2nd Ideal College

 

1. Md.Shobuj Ali

2. Ahaduzzaman

3rd Notre Dame College 1. Jabed Ahmed Deedan

2. Rameen Mehran

Google It

Position Participant Institution
1st Shimanto Notre Dame College
2nd Md.Sahat Mahmud Notre Dame College
3rd Tahmin Zaman Promi Mohammadpur Preparatory School and College

 

Web Page Designing

Position Participant
1st 1.Salek Bin Hossain

2.Sairtho Shaha Prottoy

2nd 1.Kazi Maaksudul Mahim

2.Sakib Khan

3rd 1.Nafizul Kabir Niloy

Robo Soccer

Position Participant Institution
1st 1.Saikh Ahnaf Hasan

2.Sinzil Abedin

3.Md.Sami Khan

Notre Dame College
2nd 1.Sobuj Ali

2.Siam Hossian

3.Atik

Ideal School & College
3rd 1.Anika Tabassum

2.Sanjidaj Islam

Holy Cross College

Abstract ’19

Presentation on Scientific Contents (School)

Position Project Name Participant
1st 1.Khan Asif Reza

2.Fateh Tus Saad

2nd Light Fidelity 1.Alif Mehnaj

2.Ayman Abid Rob

3rd Multiverse Abid Hasan

Presentation on Scientific Contents (College)

Position Project Name Participant
1st 1.Emam Hossain

2.Mohiuddin Sourav

2nd SpacEX Reusable Launching System 1.Read Wrik Hasan

2.Hasmi Al  Kabir

3rd Nanotechnology 1.Onaji Reavan

2.Saidullah Ansari

Extempore Speech (School)

Position Participant Institution
1st Dip Chowdhury
2nd Raisa Nawar Saba
3rd Mukarrababin Mihir

Extempore Speech (College)

Position Participant Institution
1st Easir Shahriar Notre Dame College
2nd Mustafa Mushfique Notre Dame College
3rd Tamim Ahmed Notre Dame College

Idea Buzz

Position Participant Institution
1st Khan Md Fahad Bir Shreshtha Noor Mohammad Public College
2nd Dip Chowdhury National Bank Public School & CollegeTop of Form
3rd Mukarrabin Mihir National Bank Public School & College

Seconds to Beat ’19

Rubik’s Cube Competition (junior)

Position Institution Participant
1st Ideal School and College Sahil
2nd Motijheel Govt. Boys High School Fahiyeen Dewan
3rd Rajuk Uttara Model College Ohee

 

Rubik’s Cube Competition (senior)

Position Institution Participant
1st Notre Dame College Md. Tanvir Anjum Zenith
2nd Dhaka Residential Model College Md. Siwom
3rd Dhaka Commerce College Fahim

29th GKC Competition

Inter School General knowledge Competition

Position Team Name Institution Participant
1st DRMC Blizzards DRMC 1.    Abrar Azim Hrittek

2.    2.Naqib Haider

3.    Shafnan Wasif

2nd Ideal X Ideal School 1.    Hasibur Rahman Sinha

2.    Sadman Sakib

3.    Saheen Naveed Haque

3rd Athena’s Disciples Ideal School 1.    Shirsho Jyoti

2.    Al- Muqtadir Siam

3.    Tonmoy Hossain

Inter College General knowledge Competition

Position Team Name Institution Participant
1st NDC Gold NDC 1.    Ahsannulh Khan Shoumik

2.    Jahid Hossain

3.    Muztaba Sinha

2nd NDC Blue NDC 1.    Moshiur Rahman Shams

2.    Rakin Alim

3.    Shayantan Sadman

3rd DRMC Sparks DRMC 1.    Shajedul Haque Eashfye

2.    Nahian Emdad

3.    Sadman Siddique

Mixup General knowledge Competition

Position Team Name Participants
1st Team 3 1.    Moshiur Rahman Shams

2.    Tasnim Kabir Sadik

3.    Abrar Azim Hrittek

2nd Team 1 1.    Gourob Mondol

2.    Farhan Islam

3.    Muhtasim Islam

3rd Team 6 1.    Md Zim- Mim Siddique

2.    Shajedul Haque Eashfye

3.    Shirsho Jyoti